Jaký je rozdíl mezi kopií a reprodukcí

Položili jste si někdy otázku jaký je rozdíl mezi kopií a reprodukcí? Popravdě i já v tom měl dlouhou dobu guláš zvláště v angličtině kde mezi těmito termíny pomalu nikdo nevidí rozdíl. Tak jak to tedy je?

Jaký je vlastně rozdíl mezi kopií a reprodukcí ?

Pokud se budeme držet pouze obrazů nebo i například soch, tak kopií se rozumí vytvoření naprosto totožného díla ve velikosti i technice provedení. U obrazů se jedná tedy o technicky totožné dílo a to nejen obrazem jako takovým, ale i jeho podklad tedy deska nebo plátno je rovněž připraveno stejným způsobem jako originál. Naproti tomu reprodukce je kopírování nikoliv však totožnou technikou. Tedy u obrazů jde především o tisk – na papír, na plátno a dnes již i tisk olejem na plátno. U soch to může být např. odlévání. Reprodukce tedy nevytváří člověk.

Vytvoření kopie je samo o sobě značně náročné na schopnosti i vědomosti z historie umění. Pokud je originál k dispozici, je možné vytvářet kopii přímo podle něj např. přímo v muzeu (pozn. v muzeích vám však nedovolí použít totožný nebo podobný rozměr). Dále se mohou kopie vytvářet k účelům nahrazení originálu na vystavovaném místě jako ochrana před poškozením nebo odcizením. Kvalita takových kopií je na úrovni originálu a jen odborník rozezná rozdíl.

Z malířského pohledu rozlišujeme kopie ještě na volné a technologické. Volná kopie je obvykle jen obrazně podobná originálu, nejsou při ní použity stejné techniky postupy či rozměr. Nejčastěji si volné kopie malují malíři pro potěšení či pro vlastní studium a na pohled jsou pouze podobné. Při zpracování technologické kopie je snaha o dodržení původního postupu malby, přípravy podkladu i finálního vzhledu obrazu. Pokud jste malíř, jde vám především o pochopení postupů malby, naučení se technice a finální vzhled, který může být velmi zdařilý je příjemný bonus. Pro malíře je kopírování nejčastěji starých mistrů forma učení, vždy byla a i dnes umělecké akademie obsahují v závěru svých programů malbu podle starých mistrů.

Co z toho plyne pro mě, který nejsem umělec, ale chci mít doma obraz, který se mi líbí?

Inu můžete si koupit pravděpodobně velmi levnou reprodukci (např. tisk na plátno) a můžete být happy J. Pokud jste však někdy navštívili nějakou galerii a viděli skutečné originály, žádná reprodukce na světě pohled na skutečnou malbu a pocit z ní prostě nenahradí. Máte-li nějakou veřejnou místnost např. kancelář, penzion, hospodu nebo chcete udělat dojem na návštěvu u sebe doma je skutečná malba to pravé. To jaký obraz máte rádi nebo který si zvolíte jako doplněk do Vašeho interiéru je jen na Vašem vkusu, Případně Vám s výběrem rád poradím. A pokud jste opravdový nadšenec a milovník umění, máte oblíbený obraz (který ve valné většině případů nemůžete koupit) je namalování kopie způsob jak potěšit oko i duši.

komentáře 4
 • Ondra
  2 roky ago

  Zdravím. Díky za článek. Nicméně chci se prosím zeptat: Když vidím, že obraz je „hrbolatý“, tedy vidím různé relativní vrstvy barvy, zřejmě olejové, tak se jedná o ručně malovaný obraz olejovými barvami? Mám doma obrazy, na který když se podívám zboku nebo si na něj opatrně šáhnu, tak vidím či cítím vrstvy barvy, např. nanesené listí na stromech, peřejích na vodě, atd., mám tu dokonce i jeden obraz, který vypadá jako by byl malovaný špachtlí, ten je hodně vrstvený. Mohu tedy předpokládat, že buď je to originál, nebo ručně malovaná kopie či reprodukce. Nebo dnes už počítač a technika umí „vytisknout“ totožné kopie obrazů, včetně zmíněných vrstev barvy? Pokud ano, pak asi jako amatér nemám šanci rozeznat ruční malbu od průmyslového komerčního tisku. Jestli si doma chci být jistý originálem, tak si ho asi budu muset namalovat sám. 🙂 Nebo někomu zaplatit, ať mi něco namaluje, ale to se asi prohnu.

  Odpovědět
 • Hana Kočová
  11 měsíci ago

  Dobrý den,mám jeden možná hloupý dotaz. Mám doma několik obrazů z pozůstalosti.Všechny jsou dle mého soudu ručně malované a vždy dole podepsané. Mohou být kopie nebo reprodukce i s podpisem malíře originálu nebo toho,kdo ho okopíroval.Moc děkuji za odpověď.Hezký den H.K.

  Odpovědět

Komentář