Jaký je rozdíl mezi kopií a reprodukcí

11.1.2016/ 0 0

Položili jste si někdy otázku jaký je rozdíl mezi kopií a reprodukcí? Popravdě i já v tom měl dlouhou dobu guláš zvláště v angličtině kde mezi těmito termíny pomalu nikdo nevidí rozdíl. Tak jak to tedy je?

Jaký je vlastně rozdíl mezi kopií a reprodukcí ?

Pokud se budeme držet pouze obrazů nebo i například soch, tak kopií se rozumí vytvoření naprosto totožného díla ve velikosti i technice provedení. U obrazů se jedná tedy o technicky totožné dílo a to nejen obrazem jako takovým, ale i jeho podklad tedy deska nebo plátno je rovněž připraveno stejným způsobem jako originál. Naproti tomu reprodukce je kopírování nikoliv však totožnou technikou. Tedy u obrazů jde především o tisk – na papír, na plátno a dnes již i tisk olejem na plátno. U soch to může být např. odlévání. Reprodukce tedy nevytváří člověk.

Vytvoření kopie je samo o sobě značně náročné na schopnosti i vědomosti z historie umění. Pokud je originál k dispozici, je možné vytvářet kopii přímo podle něj např. přímo v muzeu (pozn. v muzeích vám však nedovolí použít totožný nebo podobný rozměr). Dále se mohou kopie vytvářet k účelům nahrazení originálu na vystavovaném místě jako ochrana před poškozením nebo odcizením. Kvalita takových kopií je na úrovni originálu a jen odborník rozezná rozdíl.

Z malířského pohledu rozlišujeme kopie ještě na volné a technologické. Volná kopie je obvykle jen obrazně podobná originálu, nejsou při ní použity stejné techniky postupy či rozměr. Nejčastěji si volné kopie malují malíři pro potěšení či pro vlastní studium a na pohled jsou pouze podobné. Při zpracování technologické kopie je snaha o dodržení původního postupu malby, přípravy podkladu i finálního vzhledu obrazu. Pokud jste malíř, jde vám především o pochopení postupů malby, naučení se technice a finální vzhled, který může být velmi zdařilý je příjemný bonus. Pro malíře je kopírování nejčastěji starých mistrů forma učení, vždy byla a i dnes umělecké akademie obsahují v závěru svých programů malbu podle starých mistrů.

Co z toho plyne pro mě, který nejsem umělec, ale chci mít doma obraz, který se mi líbí?

Inu můžete si koupit pravděpodobně velmi levnou reprodukci (např. tisk na plátno) a můžete být happy J. Pokud jste však někdy navštívili nějakou galerii a viděli skutečné originály, žádná reprodukce na světě pohled na skutečnou malbu a pocit z ní prostě nenahradí. Máte-li nějakou veřejnou místnost např. kancelář, penzion, hospodu nebo chcete udělat dojem na návštěvu u sebe doma je skutečná malba to pravé. To jaký obraz máte rádi nebo který si zvolíte jako doplněk do Vašeho interiéru je jen na Vašem vkusu, Případně Vám s výběrem rád poradím. A pokud jste opravdový nadšenec a milovník umění, máte oblíbený obraz (který ve valné většině případů nemůžete koupit) je namalování kopie způsob jak potěšit oko i duši.

Author:

The author didn't add any information to his/her profile yet.

Comments are closed.

Translate »