Florencie Galerie Uffizi

Florencie, město renezance, slunce, památek, a roušek. Já se zaměřím na svou návštěvu a místní galerii Uffizi.

Do Florencie vede mnoho cest – letadlem, autem, autobusem. My přijeli do Florencie vlakem, místním rychlíkem TranzItalia z Říma. Na mě, kdo příliš vlakem necestuje, udělala cesta dlouhá 270 km ujetá za 1 hodinu 35 minut dojem. Hlavní nádraží je prakticky na okraji historického centra, neméně podobné Praze. A do hlavního historického centra je to pár ulic.

Místní zkušenost v době pokoronavirové se výrazně změnily pravidla, ale co se návštěvy muzeí pro turisty týče, jsou vhodné kdykoli. Jedná se o povinnost mít zakoupený voucher přes internet přímo na daný čas. Ke galerii se dostavte s dostatečným předstihem na vystání fronty pro samotný lístek. To trochu nechápu, proč tohle vydávání když mohou přímo prodávat lístky jako všichni ostatní. Každopádně zopakuji dostavit se s dostatečnou rezervou na fronty a nečekané situace.

Samotný vchod do galerie jako všude jinde probíhá snímáním teploty a turniket s rentgenem. V galeriích bývají obvykle šatny, za současné situace to neřeší. Hlavní je dodržovat rozestupy minimálně 1 metr a mít roušku. Nic na co byste po 3 měsících apokalypsy čuměli, jak tele na nový vrata.

A proč to všechno? Pokud je někde největší koncentrace renezančního umění, je to právě zde. Kdo má k dispozici 2 dny ve Florencii doporučuji ještě zajít do Galerie Akademie s originálem sochy Davida.

Jsou zde zastoupeny obrazy všech stěžejních jmen malířství 15.-16. století. DaVinci, Coreggio, Lotto, Verrocchio Raffaello, Botticeli, Titian,Michelangelo,  a z baroka Caravaggio nebo Artemisia Gentileschi, zastoupeni jsou Rembrandt, Rubens,

Prohlídka zabere od 1 – 3 hodin pokud chcete projít a prohlédnout opravdu vše.

Mezi nejznámější obrazy, které viděli i ti uměním nepolíbeni ať už jakoukoli formou, jsou zde :

Titian : Venuše – obraz na který navazuje celá plejáda podobných či stejných obrazů, mimo jiné i Venuše od Maneta

Botticeli – Zrození Venuše – opravdová podívaná o rozměrech 172×278 cm , tempera na plátně , za pozornost stojí i opodál visící Jaro – je na něm vyobrazeno 140 druhů květin.

DaVinci – prvotní malířský počin na obraze z dílny svého mistra. Zvěstování, a nedokončený Adoration of the Magi San Donato in Scopeto.

Raffaello – autoportrét

Carravaggio – Bacchus, Medusa

Artemisia – Judita a Holofernus

Odkaz na stránky galerie zde.

Komentář